Refleksje Drauzio Varelli…
Muzyka i Film, Ogólna, Pamiętniki EK, Zdrowie i Uroda |
Refleksje Drauzio Varelli…
Niedawno znalazłam w internecie ciekawy wpis. Są to: Refleksje brazylijskiego onkologa(81lat) – Drauzio Varelli – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Myślę, że warto pochylić się nad tymi życiowymi wskazówkami:
1. Trzecia Era Życia oficjalnie zaczyna się w wieku 60 lat i ma zakończyć się w wieku 80 lat.
2. Czwarty Wiek lub Starość rozpoczyna się w wieku 80 lat i kończy w wieku 90 lat.
3. Długowieczność zaczyna się od 90 lat i kończy wraz ze śmiercią.
4. Nikt nie jest zdrowy po 50 latach. Młodzi ludzie są zdrowi; osoby starsze zawsze mają jedną lub więcej dolegliwości związanych z wiekiem.
5. Stawką jest zatem zdrowe starzenia się.
6. Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo będziesz żył i jak osiągniesz ten wiek, spójrz i pamiętaj o swoich rodzicach. Dziedziczenie genetyczne ma fundamentalne znaczenie dla ustalenia prognozy życiowej. Każdy, kto miał raka lub zawał serca przed 60 rokiem życia, przekaże to poprzez swoje geny swoim dzieciom, ponieważ będzie bardziej prawdopodobne, że zachorują na te same choroby.
7.W związku z tym, jeśli chcesz mieć zdrową starość, od 50 roku życia zadbaj o swoją dietę i nie jedz „chemikaliów”, nie jedz nadmiaru tłuszczu. Dobre śniadanie, dobry obiad i lekka kolacja to klucz do wewnętrznej równowagi.
8. Partnerem z dietą jest napój. Usuń wszystkie napoje gazowane, takie mogą pić młodzi ludzie, a my w dużej mierze nie. Wszystkie te płyny zawierają węglan sodu, cukier i kofeinę. Pij lepiej świeże soki. Umiarkowane spożycie alkoholu ( po 50 latach ) poprawia jakość życia i ma trzy wyraźne efekty: rozszerza naczynia wieńcowe, obniża poziom cholesterolu i jest umiarkowanym środkiem uspokajającym. W domu i kiedy nie musisz prowadzić samochodu, wypij łyk. Najbardziej polecane to: likiery , whisky, czerwone wino i czysta brandy. A jeśli robisz to w towarzystwie ludzi, których kochasz, efekt się podwaja. Teraz tylko słowo ostrzeżenia: umiarkowane spożycie to jedna lub dwie lampki wina lub kieliszek brandy.
9. Oznacza to, że wszystkie te zasady są dobre, ale bez przesady. Jeśli robisz grilla dla rodziny lub przyjaciół, nie przychodź z napisem „Nie jem kiełbasek, bo są bardzo tłuste” lub „mój lekarz zabronił mi pić więcej niż dwie szklanki piwa .
10.Nic nie zastąpi radości i przyjemności dzielenia się z tymi, którzy cię kochają; nie ma tłuszczu ani alkoholu , których nie da się z metabolizować . Mechanizmy kompensacyjne naszego organizmu są wciąż mało poznane, ale dzieje się tak: jeśli naprawdę dobrze się bawisz, dietetyczny „grzech śmiertelny” zamienia się w „grzech wybaczalny”.
14. To absolutnie pewne, bo wszystko, co jesz i pijesz, zostawi na Tobie ślady ( Twoje ciało będzie wyglądało jak na portrecie Doriana Greya ). Imprezowe noce, wszelkiego rodzaju ekscesy sprawią, że życie starego człowieka będzie bardzo nieprzyjemne. I nie tylko dla Ciebie ,ale i dla twojej rodziny.
11. Głównym nieszczęściem starca jest samotność. Często pary nie starzeją się razem; zawsze ktoś idzie pierwszy. Wdowiec lub wdowa zaczyna być ciężarem dla swojej rodziny.
12. Moim osobistym zaleceniem jest, aby nie tracić kontroli– nad swoim życiem. To znaczy : ja decyduję kiedy i z kim wychodzę, co jem, jak się ubieram, do kogo dzwonię, o której kładę się spać, co czytam, z czym się bawię, co kupuję, gdzie mieszkam itp. Bo kiedy nie możesz tego wszystkiego zrobić w wolności, zamienisz się w nieznośnego człowieka, który jest ciężarem dla życia innych.
William Szekspir powiedział:
“Zawsze czuję się szczęśliwy!”
Wiesz dlaczego?
Bo niczego od nikogo nie oczekuję.
Czekanie zawsze boli.
Problemy nie są wieczne, zawsze mają rozwiązanie. Jedyne, na co nie ma lekarstwa, to śmierć.
Niektórzy uważają, że jesteśmy winni ich problemów.
Zanim zareagujesz…
Zanim zareagujesz… weź głęboki oddech.
Zanim powiesz… posłuchaj.
Zanim zaczniesz krytykować… przyjrzyj się sobie.
Zanim napiszesz… zastanów się.
Zanim uderzysz… poddaj się.
Zanim umrzesz… żyj tak jak możesz najpiękniej!!
Najlepszym związkiem jest…
Najlepszym związkiem nie jest relacja z idealną osobą, ale z tymi, którzy się nauczyli i uczą się żyć jak najpiękniej!
Zauważaj wady drugiego … ale też podziwiaj i chwal jego zalety.
Jeśli chcesz być szczęśliwy, musisz kogoś uszczęśliwić.
Jeśli chcesz coś dostać, musisz najpierw dać coś z siebie.
Musisz otaczać się dobrymi ludźmi i być jednym z nich.
Zapamiętaj:
W chwilach trudnych – nawet ze łzami w oczach wstań i powiedz z uśmiechem: “Wszystko jest w porządku, bo wszystko jest w ręku Boga “.
Modlitwa Tadeusz Nalepa…
Posyłam dzisiaj utwór Tadeusza Nalepy, który mogę słuchać bez końca…To prawdziwa perła polskiego bluesa i mądre w nim przesłanie
Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć jeszcze raz…
Witaj Eluniu, jakie to proste i mądre i praktycznie nic skompilokowanego, warto to przeczytać kilka razy i tylko stosować, a to już jest trudniejsze. Pozdrowionka I dobrej nocy.Hala
Witam cieplutko Elu!
Warte zainteresowania i zastosowania są wskazówki doktora Daurizio Varelli potwierdzające, że należy dbać o siebie i swoje zdrowie, bo niestety zmiany biologiczne organizmu z biegiem czasu postępują i lepiej to już chyba było – co stwierdzam także u siebie.
Podejmując temat żartobliwie – podobno “Prawdziwa starość zaczyna się wtedy, gdy wartość świeczek na torcie przekracza wartość tortu” lub ” Starość dopada cię wtedy, gdy większość ludzi w twoim notatniku z adresami to lekarze”.;)
A tak na poważnie – nasze życie składa się z kolejnych etapów: dzieciństwo, młodość, dojrzałość, starość. To tak jak rok składa się z pór roku, nazywanymi po prostu: wiosna, lato, jesień, zima. Często etapy ludzkiego życia porównuje się do pór roku. Szczególnie powszechnie jest używane określenie “jesień życia”, bo być może coraz bardziej nie chcemy nazywać starość po prostu – starością. Bo raczej rzadko spotykamy w potocznej mowie aby ktoś mówił o ” lecie życia” lub “zimie życia”. Po prostu chyba nie za bardzo lubimy myśleć i mówić o starości, bo ten temat każdy najchętniej omijałby szerokim łukiem. Jednak czy nam się to podoba, czy nie – czas nieubłagalnie płynie, więc ten etap życia i tak nas dopadnie.
Gdzieś kiedyś przeczytałam, że podobno każdy starzeje się w taki sposób, jakim był przez całe życie (?). Osoba, która była: aktywna, wesoła, życzliwa, otwarta, dająca wiele z siebie innym – to na starość też będzie taka. A osoba, która całe życie była wiecznie niezadowolona i narzekająca, skąpa, agresywna i kłótliwa – to będzie miała ponurą starość.
Wracając do doktora Daurizio Varelli poszperałam w Internecie i okazuje się, że przez trzynaście lat także leczył więźniów jako lekarz wolontariusz w więzieniu Carandiru, w zakładzie karnym w Sao Paulo. Wyniesione z tego okresu doświadczenia przeniósł na kartki książek. Jest autorem min. „trylogii więziennej” „Carandiru”, „Ostatni Krąg”, „Klawisze”. Był nawet nakręcony film na kanwie jednej z jego książek. Znalazłam dwa artykuły-wywiady przeprowadzone z doktorem Daurizio Varelli z jego działalności pisarskiej:
1 – Bardziej lubię książki niż ludzi – https://bardziejlubieksiazki.pl/rozmowy/drauzio-varella-rozmowa/
2 – Więzienie jest piekłem. Tworzą je sami osadzeni – rozmowa Anity Werner z Drauzio Varelli podczas jej pobytu w SaoPaulo – https://archiwum.tvn24.pl/magazyn-tvn24/32/tvn24.pl/magazyn-tvn24/drauzio-varella-wiezienie-jest-pieklem-tworza-je-sami-osadzeni%2c32%2c739.html
Odnośnie starości zaintrygowało mnie takie zdanie – „Każdy chce długo żyć, ale nikt nie chce być stary” – które, zostało zacytowane w Internecie przez oleśnicką bibliotekę przy zaproponowanej książce do przeczytania” Książki na weekend” (cytuję – “propozycja od Eli z Działu Gromadzenia! – Dziś chciałabym polecić książkę Małgorzaty Węglarz „Starzy ludzie nie istnieją”, którą określiłabym jako reportażowo-poradnikową. Poleciłabym ją tym którzy starzy są i tym którzy starzy będą. Nie jestem jeszcze stara, ani nie czuję się staro, ale przeczytałam ją, by zrozumieć dlaczego i jak są postrzegani seniorzy i dlaczego tak bardzo boimy się starości wokół nas. Starość nie istnieje w przestrzeni publicznej na tyle, by móc powiedzieć „to jest kraj dla starych ludzi”; mówi się wręcz o kulcie młodości, a śmierć nie istnieje. Pojawiają się nieśmiało osoby starsze w telewizji np. w reklamach, ale to za mało. Dużo więcej przestrzeni seniorom oddano w wirtualnym świecie, gdzie ogląda ich ten kto chce. Jak przykład autorka podaje Helenę Norowicz – najstarszą i najpiękniejszą z najstarszych modelkę, która w wieku 81 lat wzięła udział w kampanii reklamowej kolekcji ubrań i perfum duetu polskich projektantów. Kolejną osobą znaną tylko z mediów społecznościowych jest Beata Borucka znana jako Mądra Babcia, Ireneusz Korzeniowski, model oraz autor bloga Stylemen, Elżbieta Hübner, autorka bloga fajna-baba-nie-rdzewieje, a już najgłośniejszą i najstarszą didżejką jest Wirginia Szmit znana jako DJ Wika. Ta ostatnia obala mit seniora – przygarbionego, zrzędzącego, chorującego cierpiętnika. To tylko stereotyp. „(…)Bo wiek to tylko liczba” a „prawdziwe piękno nie zna wieku”. W swojej książce autorka porusza też tematy tabu w starości – randki i seks. Odwracanie głowy i przemilczanie pewnych spraw nie oznacza, że one nie istnieją. Może po przeczytaniu tej międzypokoleniowej książki, każda ze stron – młodzi i starzy (wiekiem) – popatrzy na siebie inaczej, życzliwiej, że zrozumieniem, niestereotypowo.”
Co by tu nie mówić niestety z upływem czasu nasz organizm nam się zużywa i każdy z nas małymi kroczkami zbliża się do starości. Ale pocieszające okazuje się to, że nawet ten okres życia ma jeszcze trzy etapy: starość wczesną, późną oraz długowieczność – więc jeszcze tyle przed nami :).
„Starzenie się to podróż, którą najlepiej rozpocząć z poczuciem humoru i ciekawością”. (Irma Kurtz)
Pozdrawiam serdecznie
Ala z Małopolski, gdzie obecnie chłodniej jak w przysłowie kwiecień plecień…
Weszłam na tą stronę z ciekawości ale niestety zwiodłam się . I naraz perełka, Pani odpowiedź zachwyciła mnie , cieszę się że są tacy ludzie którzy potrafią tak myśleć i o tym pisać z rozwagą i odpowiedzialnością gratulacje.